330
post-template-default,single,single-post,postid-330,single-format-standard,mkd-core-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,onyx-ver-3.3,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290,vertical_menu_background_opacity_over_slider vertical_menu_background_opacity_over_slider_on,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Yürüyen Merdiven Destek Yapısı

Yürüyen Merdiven Destek Yapısı | EN 115-1:2017'ye göre yürüyen merdiven makasını ve gereklilikleri
yürüyen merdiven, yürüyen merdiven fiyat

Yürüyen Merdiven Destek Yapısı

Yürüyen Merdiven Destek Yapısı (Makas)

yürüyen merdiven makası

EN 115-1:2017‘ye göre yürüyen merdiven makasını ve gerekliliklerini detaylı olarak aşağıda belirtmeye çalıştık

Yürüyen merdiven, tüm makinelerin bulunduğu ve monte edildiği “Yürüyen Merdiven Makası” adı verilen yapısal desteğe sahiptir. Yürüyen merdiven makası üç ana bölüme ayrılmıştır: Üst bölüm, eğimli bölüm ve Alt bölüm. Normalde üst ve alt kısımlar sabittir ve değişken yükseklik sağlamak için orta kısım değiştirilebilir.

Yürüyen merdiven makasının her iki ucunda binanın konstrüksiyon kirişlerine yerleştirildiği iki destek açısı vardır. Destek açıları sabit değildir (kaynak yapılmaz, vidalanmaz vb.) ve sadece kendi ağırlıkları ile tutulur. Destek açılarının altında, makas titreşimini önleyen yüksek yoğunluklu kauçuk tabakası vardır.

Yürüyen merdiven kafes malzemesi, farklı çelik alaşımlarından ve şekillerinden (Dikdörtgen çelik, Köşeli çelik ve Kanal çeliği) ve bunların farklı boyutlarda kombinasyonlarından yapılmıştır.

Makasın alt kısmına “Soffit” adı verilen 5 milimetre kalınlığında çelik sac takılır.

Yürüyen merdiven makası yapıda salınım veya çarpılma olmayacak şekilde tasarlanmalı ve bu amaçla parçaları hareketsiz tutarak yüksek kaliteli birleşim yerleri sağlayan jig-kaynak kullanılmalıdır.

Yürüyen merdiven makas kaplaması için bina içi yürüyen merdivenler boya, yarı açık, tam açık ve ağır hizmet tipi yürüyen merdivenlerde (BS 729 – ISO1461’e göre) daha uzun ömür sağlamak için sıcak daldırma galvanizli malzemelerle kaplanmaktadır. minimum 85µm kalınlığa sahip.

KaplamaTek KaplamaÇift KaplamaÖzel BoyaSıcak Daldırma Galvanizli
Yaklaşık Ömür (Yıl)5152030

 

Yürüyen merdiven makası, EN 1993-1-1:2005’e uygun olarak 5000 N/m2’lik yapısal nominal yükün yanı sıra bir ölü ağırlığı da desteklemelidir ve maksimum sapma, iki inşaat kirişi arasındaki yatay uzunluğun 1/750’sini geçmemelidir. . Yürüyen merdiven makasının yatay uzunluğunun çok uzun olması ve makasta izin verilenden daha fazla sapmaya neden olması durumunda, orta destek(ler) kullanmak zorundayız.

Uzun yürüyen merdivenlerin taşınmasını kolaylaştırmak için makas iki veya daha fazla alt bölüme ayrılabilir. Montaj sırasında alt bölümleri yeniden birleştirmek için, noktalarının atandığı yerde soket başlı cıvatalar kullanılmalı ve fabrikada birleştirme plakalarına önceden delinmelidir.

Yürüyen merdiven makaslarının hareket ettirilmesi ve tekrar monte edilmesi için, yürüyen merdiven kirişinin köşelerine, kaldırma işleminde kullanılmak üzere kaynaklanmış, “Kaldırma Gözü” adı verilen delikli plakalar bulunmaktadır. Yürüyen merdiven kirişi alt bölümlere ayrılmışsa, her köşede ayrıca kaldırma halkaları bulunmalıdır. Kaldırma halkası, çekme halatlarının cihaza bağlanmasını kolaylaştırır. Yürüyen merdivenin veya yürüyen bandın yetkisiz noktalardan ve yönlerden kaldırılması, makineyi onarılamaz bir şekilde bükebilir veya performansında kusurlara neden olabilir.

EN 115-1:2017’ye göre yürüyen merdiven makası montajdan sonra “Dış Cephe Kaplama” adı verilen uygun deliksiz panellerle tamamen kaplanmalıdır. Dış cephe kaplaması 2.500 mm2 yuvarlak veya kare bir alanda tüm noktalarda dik açıda 250 N’a kırılmadan dayanmalıdır. Ayrıca paneller üzerindeki havalandırma menfezleri için herhangi bir boşluk veya açıklık, temas riski taşıyan hareketli parçalara yakın 4 milimetreden az olmalıdır.

3 Comments
 • Ethan Larson
  Yanıtla

  What are you waiting for, share your thoughts, thank you for this good information.

  31 Mart 2015at12:50
  • Dragan Bregovic
   Yanıtla

   Информативан сајт, одличан

   31 Mart 2015at12:57
 • Kathy Parker
  Yanıtla

  Escalator Market You Are So Great

  31 Mart 2015at13:03

Post a Comment

Don`t copy text!