327
post-template-default,single,single-post,postid-327,single-format-standard,mkd-core-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,onyx-ver-3.3,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290,vertical_menu_background_opacity_over_slider vertical_menu_background_opacity_over_slider_on,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Yürüyen Merdiven Korkuluk Ölçüleri ve Güvenlik Şartları

Yürüyen Merdiven Korkuluk Ölçüleri ve Güvenlik Şartları
yeni nesil yürüyen merdiven

Yürüyen Merdiven Korkuluk Ölçüleri ve Güvenlik Şartları

Yürüyen Merdiven ve Yürüyen Yolların Korkuluk Ölçüleri

Korkuluk  , yürüyen merdivenin iki yanında bulunan ve yolcuların güvenliğini sağlayan ve tırabzanı destekleyen  bir korumadır  . Korkuluğun basamak burnu veya palet yüzeyinden üst trabzana kadar olan dikey yüksekliği, yokuşta  0,90 ile 1,10 metre arasında olmalıdır . Ayrıca, korkuluk üzerine oturmak ve tırmanmak yasaktır ve  yolcuların düşmesini önlemek  ve onları korkuluğa tırmanmaktan caydırmak için uygun önlemler alınmalıdır.

Korkuluklar,  her ikisi de 1 metre boyunca eşit olarak dağılmış   ve aynı yerde tırabzan kılavuz sisteminin üstüne etki eden, aynı anda uygulanan 600 N  statik yanal kuvvete  ve 730 N  dikey kuvvete  dayanmalıdır .

Küpeşte dahil korkuluk babaları, petek kesişme hattının ötesinde en az  600 milimetre boyunda yatay olarak uzanmalı ve bu uzunluğun en az  300 milimetresi  sahanlıklarda (kurp öncesi) yatay olarak devam etmelidir.

Sahanlıklarda yatay kesiti olmayan eğimli yürüyen yollar için tırabzanın eğim açısına paralel olarak devam etmesine izin verilir.

Korkuluk Güvenlik Gereksinimleri

Yürüyen merdiven ve yürüyen yol korkuluklarının güvenliği için aşağıdaki hususlar dikkate alınmalıdır:

– Basamak ve palet kenarlarında bulunan korkuluk kısımları düzgün ve  keskin kenarlar olmadan aynı hizada olmalıdır .

– Hareket yönünde yerleştirilmeyen kapaklar  3 milimetreden fazla çıkıntı yapmamalı ve kenarları yuvarlatılmış veya eğimli  sağlam olmalıdır  .

– Hareket yönündeki derzler (Özellikle etek ile iç panel arasındaki derzler) sıkışma nedeniyle zarar vermemeli veya yaralanmamalıdır.

– İç paneller arasındaki boşluklar  4 milimetreden az olmalı  ve kenarları yuvarlatılmış veya eğimli olmalıdır.

– İç panel yüzeyine ( 2500 mm2’lik kare veya yuvarlak bir alanda ) herhangi bir noktaya dik açıyla 500 N kuvvet  uygulanırsa 4 milimetreyi geçen boşluklar   ve kalıcı deformasyonlar görülmemelidir.

–  Cam panellerde  tek katlı tipte minimum 6 milimetre kalınlığında temperli cam kullanmalıyız  . Çok katlı cam panellerde lamine  temperli cam kullanmalıyız ki bu durumda en az bir katı minimum  6 milimetre olmalıdır .

– İç alt döşeme eğimli monte edilir ve iç alt döşeme ile ufuk arasında oluşturulan eğim açısı en az  25 derece olmalıdır . Ve bu, iç panelleri birleştiren iç alt kaplamanın yatay kısımlarını içermez. Bu yatay kısım 30 milimetreden az olmalıdır  .

– 45 dereceden az bir açıda her bir eğimli iç alt döşemenin yatay genişliği  0,12 metreden  az olmalıdır  .

3 Comments
 • Giorgi Grdzelidze
  Yanıtla

  ინფორმაციული ვებგვერდი, მადლობა თქვენი მუშაობისთვის

  31 Mart 2015at12:50
  • Auron Nena
   Yanıtla

   Оваа веб-страница има Сè за ескалаторот

   31 Mart 2015at12:58
 • Kathy Parker
  Yanıtla

  You definitely have an expert staff. You have a very informative and educational website

  31 Mart 2015at13:03

Post a Comment

Don`t copy text!