349
post-template-default,single,single-post,postid-349,single-format-standard,mkd-core-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,onyx-ver-3.3,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290,vertical_menu_background_opacity_over_slider vertical_menu_background_opacity_over_slider_on,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Yürüyen Merdiven Kullanımı, Bakımı

Yürüyen Merdiven Kullanımı, Bakımı
iç mekan yürüyen merdiven

Yürüyen Merdiven Kullanımı, Bakımı

Yürüyen Merdiven Kullanımı, Bakımı

 

Yürüyen Merdiven Bakım ve Güvenlik Tedbirleri

Yürüyen merdivenlerin icat edilme ve kullanılma amacı sadece insan taşınması için tasarlanmıştır. Hacimli ve ağır eşyaların yürüyen merdivenlerde taşınması düzeneğe zarar veya hasar verebileceği gibi, tıkanıklık ile bozulmalar, yan ve dikey panellerde çizilmeler oluşabilecektir. Bu tarz durumlar kazalara sebebiyet verebilecek olup, güvensiz ortamlar oluşturacaktır. Güvenlik tedbirleri bakımından;

 1. Kullanım esnasında tırabzanlardan tutulması,
 2. Bebek arabası veya tekerlekli sandalyeler ile binilmemesi,
 3. Yürümekte zorluk çeken yaşlı ve engelli kişilerce kullanılmaması,
 4. Çocukların yürüyen merdiven etrafında oynamamaları,
 5. Bantların kenar kısımları ve yürüyen merdiven bölümünde boşluklara dikkat edilmesi,
 6. Çıplak ayak ile binilmemesi,
 7. Kullanan bireylerin yüzlerinin gidiş yönüne bakması gerekir.

Tüm yürüyen merdiven çeşitleri için bakım yapılması zorunludur. Bu bakımlar aylık ve yıllık üzere iki tiptir. Genel olarak bakımlarda aşağıda belirtilen işlemler uygulanır.

 1. Temizlik işlemleri; istasyon kuyularının temizliği, basamak ve rayların temizliği ile yağ tavalarının temizliğidir.
 2. Sistem kontrolü işlemleri; motor, basamak, el bandı uzama zincirlerinin kontrolü, otomatik yağlama sistemi yağ seviyesi ve kontrolü, süpürgelikler ile basamaklar arası boşluk kontrolüdür.
 3. Emniyet devrelerinin kontrolü işlemleri; basamak kırılma, el bandı sıkışma, yön bandı ve tarak plakası kontakları çalışma kontrolü, acil durum kapatma butonu faaliyet kontrolüdür.

Bakım ve güvenlik hususlarına yönelik belirtilen tüm tedbir ve uygulamalar yürüyen merdivenleri kullananlar ve kullandıranlar için yüksek öneme haizdir.

Yürüyen merdiven temizliği

Her asansör sahibi, bina sahibi ve tesis yöneticisi için kaldırma ekipmanının temizlenmesi düzenli bir yürüyen merdiven bakım faaliyeti olmalıdır, bazen gözden kaçabilir. Ancak, bir bakım planı varsa ve doğru ekipman kullanılıyorsa, yürüyen merdiveni temizlemek zor değildir.

 1. Bir yürüyen merdiven ne sıklıkla temizlenmelidir?
  Yürüyen merdiven daha önce hiç temizlenmemişse ve aşırı derecede kirli olmadığı sürece, ortalama yürüyen merdiven ayda bir veya iki kezdir.
 2. COVID sebebi ile yürüyen merdivenin kilitlenmesi sırasında hangi ekstra temizliği yapmalıyım?
  Enfeksiyonun yayılmasını en aza indirmeye yardımcı olmak için, tırabzanları dezenfekte edilmiş nemli bir bez veya alkollü mendille düzenli olarak silmenizi öneririz.
 3. Küpeşteleri sürekli temizlemekten daha kolay bir yol var mı?
  Evet! Yürüyen merdivenlerin ve yürüyen bantların iç kısmına takılan bir UV dezenfeksiyon ünitesi, bakterilerin% 99,9’unu otomatik olarak öldürecektir. Kurulum, kalifiye bir yürüyen merdiven mühendisi için nispeten basittir,
 4. Bir yürüyen merdiveni nasıl temizlerim?
  Genellikle yürüyen merdiven ve / veya yürüyen yol sahipleri, derinlemesine temizlik için “kuru” bir yöntem kullanan özel yürüyen merdiven temizleme ekipmanı satın alırlar (veya uzman bir temizlik şirketi kullanırlar). Kuru temizleme, çalışırken asansör ekipmanı üzerine yerleştirilmiş bir makineyi içerir. Yürüyen merdivenin temizleme makinesi ile birlikte hareketi, normal fırçaların gözden kaçırdığı sırt bölgesindeki topraklanmış kirin giderilmesine yardımcı olur.
3 Comments
 • Haris Salah
  Yanıtla

  There is a lot of good information about the escalator

  31 Mart 2015at12:46
  • Paul Burton
   Yanıtla

   It is clear that you are truly a world-class expert in escalator.

   31 Mart 2015at12:55
 • Jolie Fayette
  Yanıtla

  Ce site a tout sur Escalator

  31 Mart 2015at13:01

Post a Comment

Don`t copy text!