5665
post-template-default,single,single-post,postid-5665,single-format-standard,mkd-core-2.0.2,mikado-core-2.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,onyx-ver-3.3,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290,vertical_menu_background_opacity_over_slider vertical_menu_background_opacity_over_slider_on,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,wpb-js-composer js-comp-ver-6.4.2,vc_responsive

Yürüyen Yol kurulumu öncesi bilgiler

Yürüyen Yol kurulumu öncesi bilgiler | Projelerde yürüyen yol kurulumu için dikkat edilmesi gereken hususlar
yürüyen yol, yürüyen band

Yürüyen Yol kurulumu öncesi bilgiler

Yürüyen Yol kurulumu öncesi bilgiler

Projelerde yürüyen yol, band kurulumu için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

1. Yükseklik

Kot Yüksekliği, alt katın bitmiş yüzey kotundan üst katın bitmiş yüzey kotuna kadar hesaplanan iki bina kat seviyesi arasındaki farktır.

2. Yürüme Açısı

Yürüyen yol açılarına göre iki kategoriye ayrılır:

2.1. Yatay Yürüyen yol

Bu tip yürüyen bant 0 ila 6 derecelik eğim açısı ile üretilir ve uzun yatay yönler için kullanılır.

2.2. Eğimli Yürüyen Yol

Bu yürüyen bant türü yolcuların katlar arasında taşınmasında kullanılır ve 10, 11 veya 12 derece olarak seçilebilir.

3. Yürüyen Yol Genişliği

Standart yürüyen bant genişlikleri 800 milimetre ve 1000 milimetre olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Palet genişliklerinin her birine karşılık gelen toplam cihaz genişliği sırasıyla 1400 milimetre ve 1600 milimetredir ve palet genişliklerinin her birine karşılık gelen toplam inşaat çukuru genişliği  sırasıyla 1460 milimetre ve 1660 milimetredir.

4. Yatay Uzunluk ( L Boyu )

Yatay uzunluk, her açı için formüle göre uygun açı seçildikten sonra kot yüksekliğine göre belirlenir. Yatay uzunluk, alt ve üst katlarda bulunan iki konstrüksiyon kirişi arasındaki mesafeye eşittir.

5. Tavan Açıklığı

Yürüyen bant kurulabilmesi için üst katta uygun genişlik ve uzunlukta bir açıklık düşünülmelidir. Açıklık genişliği, toplam yürüyen bant/yolların genişliğine eşittir ve açıklık uzunluğu, mevcut tavanın altındaki paletler arasındaki dikey yükseklik asla 2,30 metreden az olmayacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu dikey yükseklik, yolcular için güvenli tavan boşluğu sağlamak üzere dikkate alınmalıdır.
NOT: Tavan açıklık uzunluğunu hesaplamak için üst kat kalınlığı gereklidir.

6. Kuyu Açma

Yürüyen bant kurulabilmesi için alt katta uygun genişlik ve uzunlukta çukur düşünülmelidir. Kuyu yolu genişliği, toplam yürüyen bant genişliğine eşittir ve uzunluk, kafes kirişin alt kısmı alt kat yüzeyinin altına yerleştirilebilecek şekilde tasarlanmalıdır. Sonuç olarak, yürüyen yol zemin plakası, alt zemin bitmiş yüzeyi ile aynı seviyede olacaktır.

7. Orta Destek

Yatay uzunluğu uzun olan yürüyen yollarda, orta kısımda burkulmayı önlemek için en az bir orta destek düşünülmelidir.

8. Hareketli Yürüyüşün Nominal Hızı

EN 115-1:2017‘ye göre, 6 dereceden büyük bir eğim açısına sahip bir yürüyen bandın nominal hızı 0,5 m/s’yi ve 0 ila 6 eğim açısına sahip bir yürüyen bandın nominal hızını geçmemelidir. derece 0,75 m/s’yi geçmemelidir.
Eğimli yürüyen yol için ortak hız 0,5 m/s’dir ve yatay yürüyen bant için önerilen nominal hız, özellikle bagaj arabalarının yürüyen bantlarda taşındığı durumlarda 0,65 m/s’dir.

10. Bina Yapısına Uygulanan Yükler

Yürüyen bantların bina yapısına uyguladığı yükler, hareketli bant öz ağırlığını, hareketli yükü ve dinamik yükü içerir. Daha sonra bir güvenlik payı hesaplanır ve toplam yüke eklenir. Nihai sonuç 4 yere kadar uygulanır.
Alt ve üst katlarda tasarlanan inşaat kirişlerine iki ana yük etki etmektedir  Yüksek kotlu yürüyen bantlarda, orta kısımda burkulmayı önlemek için bir veya iki orta destek düşünülmelidir. Üçüncü ve dördüncü yükler orta desteklere uygulanır.

Amada TECH Asansör ve yürüyen merdiven üretiminde ileri teknoloji ve üstün kalite ile Türkiye’nin önde gelen lider asansör firmasıdır. Tasarım, Arge, Mühendislik, üretim, satış, kurulum ve bakımı bir bütün olarak entegre eden modern ve profesyonel asansör üreticisidir.

2 Comments
 • Dilara Seyhanlı
  Yanıtla

  Harika hazırlanmış web sayfası, Yürüyen Merdiven hakkında her türlü bilgi var. Başarılar dilerim

  20 Aralık 2022at19:59
 • Phone report service
  Yanıtla

  Thank you for sharing this insightful post. You did a fantastic job explaining your points. Looking forward to reading your next posts.

  7 Kasım 2023at20:17

Post a Comment

Don`t copy text!